Специалисты "PRO-ENERGY" в эфире


 

08 квітня 2017 - Про специфіку виробництва біогазу розповідає Олег Йовженко, керівник проектів біогазу та водоочистки фiрми "PRO-ENERGY".


 

yovzhenko

 

 

 

 

 

 


Бесiду вели - Журналiст:Тетяна Трощинська.Журналістка, авторка та одна з ведучих щоденного живого ток-шоу «Громадська хвиля» та подкасту «Стартап.UA». Доктор наук з державного управління, тренер, викладачка.

Василь Шандро - Журналіст. Ведучий програм «Ранкова хвиля», «Громадська хвиля»

Тетяна Трощинська: Як впливають зміни в законодавстві на пробутковість проектів?

Олег Йовженко: У процесі виробництва біогазу побічним продуктом є тепло. Прийнятий закон про продаж теплової енергії з альтернативних джерел це один зі стимулів, щоб скоротити окупність біогазових проектів.

Тетяна Трощинська: Що таке біогазове паливо?

Олег Йовженко: Це продукти розпаду, які виникають в процесі бродіння органічних речовин: відходів харчування, продуктів життєдіяльності тварин, твердих органічних побутових відходів. Тобто біогазовим паливом може служити будь-яка сировина яка розкладається.

Василь Шандро: Чи можна виробляти біогаз вдома?

Олег Йовженко: У домогосподарствах це поодинокі випадки. Люди, які мають власні будинки, можуть це зробити, але необхідні знання з біохімії. Біогаз можливо використати для приготування їжі та опалення.

Його більше використовують у промисловості, тому що є стимулювання законів, є прозора зрозуміла система для інвесторів.

Тетяна Трощинська: Яка окупність біогазових проектів ?

Кожен продукт має свої властивості по виходу біогазу. Окупність біогазу залежить від вартості сировини та його потенціалу виробництва біогазу: на цукрових заводах окупність може сягати до 4 років, на молочних фермах та свинофермах виробляти біогаз із гною є сенс додаючи енергетичну культуру. Бо продукти життєдіяльності тварин не мають високого потенціалу виходу біогазу.

Це новий вид діяльності с/г підприємств, за допомогою якого вони зможуть захистити себе від залежності в енергетичній сфері. У цій сфері необхідні значні початкові капіталовкладення. Зараз цим активно займається великий бізнес, але потенціал України — середній бізнес, але у них немає фінансів.

Тетяна Трощинська: Які є успішні проекти з виробництва біогазу в Україні?

Олег Йовженко: Їх близько десятка. Наприклад, «Миронівський хлібопродукт» реалізував 5 МВт установку на курячих відходах, «Астарта» — на відходах цукрової промисловості. Є проекти на відходах молочнотоварних ферм, свинарських підприємств.

При виробництві біогазу ми отримуємо три продукти: електроенергію, тепло і добрива .Електроенергію ви продаєте державі по "зеленому тарифу", тепло можливо використати для власних потреб або з прийняттям закону продати для опалення будинків. Біодобрива можна застосовувати для покращення властивостей ґрунту. Гній  необхідно готувати до використання: деякі відходи мають багато патогенів, деякі надто концентровані. При виробництві біогазу біодобрива  можливо відразу використовувати для покращення властивостей с/г угідь.

Василь Шандро: Які країни найбільше використовують ці технології?

Олег Йовженко: На першому місці Німеччина ― вона має більше 10 тис. таких установок, у них є прграма по заміщенню цим паливом 20% природного газу. За масштабами лідирує Данія ― вони заміщають 50% природного газу на потреби країни.

Василь Шандро: Це буде великим ударом по газових магнатах?

Олег Йовженко: Так. Біогазова станція - це по суті газова скважина, тільки газ видобувається з відходів. При очищені біогазу до рівня природного газу (біометану) можливе використання як і природний газ  та транспортування по газотранспортній системі до кінцевих споживачів. Потенціал заміщення природного газу біометаном з агровідходів та вирощених енергокультур, згідно аналітичних записок та досліджень, в нашій країні сягає 52 млрд.м3/рік. Тільки з агровідходів можна видобути 5,4млрд.м3/рік біометану. Потенціал заміни азотних мікродобрив біодобривами сягає 256 тис.т/рік.   

 

 

Повний запис бесiди.

                 


к списку новостей